Experimenty

 

Katastrofálne nehody tankových lodí na prepravu ropy môžu spôsobiť v životnom prostredí veľké škody. Ropa má nižšiu hustotu ako voda, preto pláva na morskej hladine. Ak sa ropa dostane na pláže a útesy je takmer nemožné ju odstrániť.

Vzduch je zmes plynov, pričom kyslík a dusík sú vo vzduchu najviac zastúpené. Kyslík sa podieľa aj na horení, pretože, kyslík je pri horení jednou z troch najdôležitejších zložiek. Kyslík plní funkciu tzv. okysličovadla. Ďalšími dvoma podstatnými zložkami je teplo a horľavina. Ak jedna z týchto zložiek chýba - oheň zhasne.

Opäť ďalší dôkaz, že kúzliť sa dá aj v kuchyni, stačí nám k tomu hlboký tanier, trocha mlieka, potravinárske farby, saponát a špáratko :-). Aj takéto efektné kúzlo sa dá vysvetliť povrchovou energiou.

Máte radi kapustu? To, že je zdravá asi viete... ale vedeli ste, že vďaka antokyánom, ktoré obsahuje môžete merať pH? Stačí ak červenú kapustu nakrájate a následne ponorným mixérom rozmixujete. Šťavu, ktorá vám pritom vznikne prelejte do fľaše a dolejte trošku vody. A pH indikátor je na svete!

Skrytý škrob

09/10/2019

"Niektoré látky pri kontakte s inými látkami menia zafarbenie, čím dokazujú ich prítomnosť"

Povrch cukríkov je obalený potravinárskymi vo vode rozpustnými farbivami, ktoré sa nám po kontakte s vodou rozpúšťajú a kreslia nám na vodnej ploche zaujímavé obrazce podla uloženia na tanieri.

K experimentu na zmenu povrchovej energie vody budete potrebovať - misku, púder, saponát ako Jar, tekuté mydlo alebo kúsok mydla. Postupuj nasledovne (aj podľa videa):