Spotrebovávanie vzduchu

19.02.2019

Vzduch je zmes plynov, pričom kyslík a dusík sú vo vzduchu najviac zastúpené. Kyslík sa podieľa aj na horení, pretože, kyslík je pri horení jednou z troch  najdôležitejších zložiek. Kyslík plní funkciu tzv. okysličovadla. Ďalšími dvoma podstatnými zložkami je teplo a horľavina. Ak jedna z týchto zložiek chýba - oheň zhasne.

Vysvetlime si to na sviečke. Ak zápalkou (zapaľovačom) zapaľujeme sviečku, vytvárame teplo potrebné na to, aby sa vďaka kyslíku (okysličovadlo) zapálil vosk, ktorým je napustený knôt sviečky (horľavina). Ak cez sviečku dáme pohár, zamedzíme prístup vzduchu a preto sviečka zhasne.

Urobme si spoločne pokus. Na tento pokus potrebujeme: misku s tekutinou: voda alebo čaj, sviečka, zápalka a pohár. 

Postup je následovný. sviečku zapálime a nakvapkáme trocha vosku do misky o tento vosk pripevníme sviečku k miske. Na dno misky nalejeme deciliter vody a následne horiacu sviečku prekryjeme pohárom. Čo sa stalo?

Po chvíli plameň sviečky zhasne a voda z taniera prenikne do pohára. Prečo sa to stalo? Pri horené vzniká z kyslíka kysličník uhličitým ktorý spôsobuje tlak. Po zhasnutú sviečky sa pohár ochladí a pri ochladené vzduchu sa tlak zníži. Tento podtlak prispieva k vsatí vody resp. čaju do pohára.

Námety na pokusy čerpáme z výbornej knižky: Takmer TISÍC POKUSOV veselo i vážne. z nakladateľstva PERFEKT