Ako sa stal otravný lopúch inšpiráciou pre suchý zips

04.01.2019

Eliška Číková

Suchý zips je jednoduchým spojením háčika a slučky. Tento tip spájania textílií bol objavený pánom George de Mestral v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Pán de Mestral, mimochodom povolaním inžinier, bol na love so svojím psom v horách Jura vo Švajčiarsku. Po návrate si všimol drobné hlavičky lopúchov prichytených na nohaviciach a na srsti jeho psa a premýšľal, ako sa mohli pripojiť a udržať po celú dobu lovu a cesty domov. Pri skúmaní rastliny pod mikroskopom spozoroval stovky háčikov, ktoré sa dokázali zachytiť na slučky nití v tkanine nohavíc, zvieracej srsti alebo vo vlasoch.

Obrázok 1.  Mikroskopické zväčšenie lopúchov

[https://c1.staticflickr.com/8/7155/6544923769_0d4499f972_m.jp]

Uvidel v tom možnosť, ako spojiť dočasne dva materiály jednoduchým spôsobom, ak by dokázal odkopírovať princíp prírodného háčika a slučky. De Mestral získal patent na suchý zips v roku 1955 a svoj vynález pomenoval "VELCRO" podľa francúzskych slov "velours" (zamat) a "crochet" znamenajúceho háčik. Suchý zips sa vyrába tkaním nylonového vlákna. Jeden typ tkaniny tvoria husté zhluky drobných slučiek, druhý typ zhluky drobných háčikov, ktoré sa vyrábajú rozpolením slučiek. Z každej slučky sa stanú dva háčiky. Tkanina sa následne zahreje pričom sa tvar háčiku a slučiek stabilizuje. V niektorých krajinách sa pod názvom Velcro suchý zips stále predáva, aj keď sa jedná o obchodné označenie a nie tip produktu. Princíp "háčik a slučka" (anglicky hook-and-loop) je považovaný za jeden z najlepších príkladov kopírovania prírodných mechanizmov (nazývaných bionika).

Obrázok 2. Princíp háčik (hook) a slučka (loop)

[https://www.uline.com/images/copy/CI_6488.gif]

Suchý zips je dodnes používaný v interiéri vesmírnych lodí (ako napr. program Apollo) k prichytávaniu nástrojov a nákladu ku stenám lodi alebo na skafander, aby sa zabránilo ich voľnému poletovaniu v beztiažovom stave.

Obrázok 3. "Velcro" vo vesmírnej lodi

[https://www.collectspace.com/review/danielonthemoon/apollo_ops_installation06-lg.jpg]

Suchý zips je tiež jednoduchou, bezpečnou a elegantnou alternatívou k uchytávaniu predmetov lanom alebo sieťou k okám a madlám, alebo používaniu kovových spojovacích mechanizmov.

Literatúra:

https://hookandloop.com/invention-velcro-brand/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hook-and-loop_fastener

https://cs.wikipedia.org/wiki/Such%C3%BD_zip