Nové materiály navrhnuté podľa desivého morského predátora

07.12.2018

autor: Eliška Číková

Žraloky sú jedným z top predátorov v mori. Ich lovecké schopnosti sú vyladené tisícročiami evolúcie, vďaka čomu dokážu zacítiť dokonca jedinú kvapku krvi v mori. Nový výskum sa však nezameral na výskum žraločích zmyslov, ale na vlastnosti ich kože.
Žraločia koža je pokrytá takzvanými "dermálnymi dutinkami". Predstavme si ich ako pružné vrstvy malých zúbkov. Keď sa žraloky pohybujú, tieto kožné dutinky vytvárajú nízkotlakovú zónu. Táto zóna vytvára neustály vír okolo tela žraloka, ktorý ho v podstate "tlačí" smerom dopredu. 

Obrázok 1 Modelová rada plaviek Speedo FastSkin https://oacasinnovations.weebly.com/background.html

Medzi prvými sa žraločou kožou inšpirovali vo firme Speedo. Speedo zapracoval biomimetickú žraločiu kožu do plaviek FastSkin pre olympijské hry 2008. Podľa amerického inštitútu Smithsonian, až 98% medailí na olympijských hrách v roku 2008 vyhrali plavci, ktorí nosili práve takýto tip plaviek napodobňujúcich povrch žraločej kože. Dnes sú tieto plavky zakázané na športových podujatiach ako príliš veľká výhoda voči ostatným športovcom. 

Obrázok 2. Žraločia koža a materiál Sharklet 

https://era-kreativindustrie.eu/language/en/sharklet-tech-plastic-sheet-product-colorado-usa/

Pri mnohých vodných živočíchoch je známe, že na nich parazitujú iné druhy ako napr. kôrovce. Z vedeckého hľadiska je zaujímavé, že u žralokov je prítomnosť parazitov na ich telách skôr výnimkou. Je to práve vďaka vyššie spomínaným kožným výstupkom, ktoré zabraňujú zachytávaniu mikroorganizmov na žraločej koži. Profesor Anthony Brennan sa týmto poznatkom inšpiroval a vyvinul materiál známy ako Sharklet. Ten je založený na špecifickom vzore žraločej kože, ktorý pomáha zabrániť rastu rôznych organizmov napríklad na lodiach. Podľa výpočtov amerického námorníctva totiž výdavky (napr. na opravu lodí), spojené s prítomnosťou kôrovcov a iných organizmov, prekračujú miliardu dolárov ročne. Okrem toho vedci testujú antibakteriálne filmy zo žraločej kože aj v nemocničnom prostredí na boj proti vírusovej a bakteriálnej kontaminácii.

Literatúra:

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Sharklet_(material)

[2] https://australianmuseum.net.au/inspired-by-nature

[3] https://www.sharklet.com/our-technology/technology-overview/